Warsztaty dla dzieci z Ukrainy
6 kwietnia 2022 roku Rosja napadła na Ukrainę, kraj sąsiadujący z Polską wzdłuż południowo- wschodniej granicy. Bomby padały na małe wsie i wielkie miasta jak Kijów czy Charków, a także na bliski naszemu sercu Lwów. Bezwzględny atak spowodował prawdziwy exodus ludności ukraińskiej do naszego kraju. W pierwszej kolejności uciekały matki z dziećmi, które już na granicy spotkały się z ciepłym przyjęciem i opieką organizacji humanitarnych, przedstawicielstw rządowych i zwykłych obywateli, którzy ofiarowywali uchodźcom własne mieszkania, jedzenie, ubrania. Ten pierwszy moment był bardzo spontaniczny, my (Polacy) uczyliśmy się jak pomagać, by zapewnić przybyszom, co najważniejsze, a zarazem nie urazić godności drugiego człowieka. Organizacje samorządowe, Państwo, wprowadzały odpowiednie procedury pozwalające Ukraińcom na funkcjonowanie w naszym kraju w poczuciu pełni praw obywatelskich oraz bytowych. Od zagwarantowania żywności, odzieży, miejsca pobytu, opieki lekarskiej, aż po możliwość podjęcia pracy.
Każde niemal stowarzyszenie, nawet te niemające w swoim statucie wpisu o aktywności pomocowej, podejmowało kroki mające pomóc Ukraińcom.
Również i nasz Klub włączył się w te działania. Udało nam się podjąć współpracę z Działem Oświatowym Muzeum Ziemi Lubuskiej i zainspirować ich ideą kiwanisowej laleczki terapeutycznej. Dzięki wsparciu naszemu finansowemu na materiały oraz przybory plastyczne oraz bezpłatnej usłudze szycia fantomów przez uczniów (klasy o profilu Technik Przemysłu Mody z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego) – muzealnicy rozpoczęli warsztaty dla dzieci z Ukrainy, które w raz z bliskimi zostały zakwaterowane w WOSiR w Drzonkowie. Efektem spotkań były śliczne i wesołe przytulanki oraz uśmiech na twarzach dzieci.