Jubileusz 20-lecia Klubu Kiwanis Zielona Góra Adsum
Uroczystość jubileuszowa odbyła się 6 października 2017 roku w Sali Witrażowej Muzeum Ziemi Lubuskiej. Kiwanis, jako międzynarodową organizacją charytatywną, powołano do życia 102 lata temu w Stanach Zjednoczonych, natomiast pierwszy polski Klub powstał dopiero w 1991 roku, w Gdańsku. Zielona Góra dołączyła do tego ekskluzywnego grona sześć lat później . Klub został powołany z inicjatywy znanej malarki Agaty Buchalik-Drzyzgi podczas spotkania ludzi reprezentujących różne sfery życia publicznego w październiku 1997 roku.
Świętowanie 20-lecia Klubu stało się okazją, by za minione lata działalności podziękować Koleżankom, tym które wcześniej w nim działały oraz tym, które są w nim obecnie. Z założycielskiej grupy pozostały do dziś trzy osoby – Anna Jankowska, Barbara Krzeszewska-Zmyślony oraz Lidia Kurzawa. To one właśnie nie tylko w uznaniu wieloletniego stażu, ale przede wszystkim ogromnego zaangażowania najbardziej zasłużyły na uhonorowanie, i tak się stało. Otrzymały róże, posłuchaliśmy ich wspomnień, a przede wszystkim wspólnie cieszyliśmy się z przyznanych im odznaczeń. Na wniosek Klubu – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał B. Krzeszewskiej-Zmyślony Srebrny Krzyż Zasługi za działalność społeczną i charytatywną (odznaczenie zostanie wręczone przez Wojewodę w listopadzie). Natomiast Anna Jankowska i Lidia Kurzawa zostały uhonorowane Odznaką „Za Zasługi dla Województwa Lubuskiego”. Dekoracji dokonał Tomasz Wontor – wiceprzewodniczący Sejmiku Lubuskiego. Złożył również wszystkim członkiniom Klubu podziękowania i życzenia następnych lat owocnego działania na rzecz dzieci.
Akt wręczenia poprzedził występ Chóru Polirytmia z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza”. Dyrygowały – Nataliya Golub oraz Janina Nowak, zarazem kierownik artystyczny Chóru, na fortepianie akompaniował Sebastian Cieśliński. Spotkanie uświetnił także występ Mikołaja Wożniaka, niespełna czternastoletniego pianisty, który porwał publiczność brawurową interpretacją koncertu e-moll Fryderyka Chopina.
Po koncercie wprowadzającym i odznaczeniach, głos zabrał Frans van der Avert – przedstawiciel Federacji Europejskiego Kiwanisu, który przyjechał specjalnie na ten wieczór z Holandii. Następnie gratulacje i życzenia złożyła Ursula Jung-Friedrich z Kiwanis Frankfurt, towarzyszyli jej Heidrun Förster, Harald Schmidt. Od gości z Niemiec otrzymaliśmy w prezencie srebrną monetę z wygrawerowanym wizerunkiem Heinricha von Kleista. Odwiedzili nas również przyjaciele z innych stron Polski. Klub Gdańsk Centrum II reprezentowany przez Tadeusz Mękala przekazał nieoczekiwany prezent. Dwa tysiące złotych na działalność charytatywną. Natomiast koledzy z Sycowa przywieźli w darze piękny obraz przedstawiający jeden z zaułków ich miasta. Odczytane zostały także adresy okolicznościowe od Adama Jaskulskiego – Wójta Gminy Świdnica oraz Jolanty Kostek – dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych. Głos zabierały również współpracujące z nami – dr Kazimiera Barczyk ordynator Oddziału Dziecięcego Szpitala oraz prof. Ewa Narkiewicz-Niedbalec z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Gratulacjom i życzeniom towarzyszyły bukiety kwiatów, największy od Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wręczony przez Zofię i Zbigniewa Banaszaków. Wśród przybyłych zauważyć można było m.in.: senator Zbyszko Piwońskiego, bibliotekarzy z Książnicy im. C. Norwida, pracowników Muzeum, a także byłych członkowie zielonogórskiego Kiwanisu oraz przyjaciół i rodziny osób obecnie w nim działających.
Uroczystość jubileuszowa, stała się też okazją do przedstawienia 20-letniej historii naszego Klubu. Uczyniono to za pomocą prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Alicję Błażyńską. Nie zabrakło też podziękowań skierowanych do naszych sponsorów, bez hojności których trudno byłoby zrealizować tyle fantastycznych przedsięwzięć. [Maria Wasik]