Wystawy we Frankfurcie nad Odrą
W budynku BIC (Bussines Innovation Center) we Frankfurcie/O, na ścianach antresoli przeszklonego hallu, znalazły miejsce dwie ekspozycje przywiezione z Zielonej Góry. Jedna to wystawa plakatów nagrodzonych w konkursach organizowanych z okazji Dni Niemieckich, a od 2013 r. Polsko-Niemieckich, natomiast druga, to wycinanki pani Eriki Schirmer. Obydwie wystawy zostały ciekawie zaaranżowane, w efekcie eksponowane prace i uroda wnętrza, nadały całości niepowtarzalny klimat. Zorganizowanie ich możliwe było dzięki inicjatywie Barbary Krzeszowskiej-Zmyślony z Centrum Kultury i Języka Niemieckiego Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz dobrej współpracy zielonogórskiego Kiwanisu z Heike Gensing prezydentem partnerskiego Klubu Kiwanisu we Frankfurcie/O.
Na otwarciu ekspozycji, 2 czerwca 2015 r., wśród zaproszonych gości byli członkowie obydwu Klubów. Uroczystość swą obecnością zaszczycił również Czesław Fiedorowicz, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego.
Konkurs na plakat organizowany jest od 13 lat przez wspomniane Centrum oraz Wydział Artystyczny Uniwersytetu Zielonogórskiego (Instytut Sztuk Wizualnych). Zaprezentowane na wystawie prace zachwycają pomysłowością, a często także poczuciem humoru ich twórców, udowadniając, że można pokazywać sąsiedzkie relacje w nieszablonowy sposób. W wielu z nich wykorzystano barwy flag – polskiej i niemieckiej, łącząc je ze sobą w sympatyczny i dowcipny sposób. I tak, oglądamy na plakacie dwa złączone spinacze, jeden w kolorze biało-czerwonym, drugi trójkolorowy – czarny, czerwony i żółty. Na innym widzimy piękny kwiat, dalej balon wznoszący się w powietrze, but wiązany dwoma różnokolorowymi sznurowadłami, a także guzik przyszyty nićmi w barwach narodowych. Wszystkie wymienione elementy na plakatach łączą kolory flag obydwu krajów. Proste, a jakie wymowne, stąd na otwarciu podziw niemieckich gości.
Z kolei wystawa wycinanek – ilustracji Pani Eriki Schirmer do bajek Braci Grimm i Ch. Andersena, to część kolekcji darowanej przez Autorkę CKJN UZ. Wystawa przenosi widzów w świat kwiatów, przyrody i baśniowych postaci. Zachwyca pomysłowością i techniczną precyzją twórczyni tych unikatowych prac. Artystka zajmuje się tą dziedziną sztuki od kilkudziesięciu lat. Wielokrotnie prezentowała swoje dokonania, a ekspozycja we Frankfurcie, to w kolejności już 120 wystawa Jej wycinanek. Czesław Fiedorowicz na otwarciu podkreślił, że to Polacy przywieźli prace Niemki, by pokazywać je mieszkańcom Frankfurtu/O.
Obie wystawy plakatów i wycinanek były pokazywane w ostatnim roku w Zittau i Cottbus. W styczniu przyszłego roku zaplanowana jest w tym samym miejscu, czyli budynku BIC, wystawa obrazów artysty-plastyka Bożeny Cajdler-Gruszkiewicz. Będą to portrety kobiet i dzieci, przeplecione obrazami kwiatów. Artystka jest członkinią naszego Klubu Kiwanis. [Oprac. Maria Wasik]