Zebranie klubowe w Zatoniu
Pierwsze, po trzeciej fali pandemii, zebranie członkiń Klubu Kiwanis Zielona Góra ADSUM odbyło się na początku czerwca br. w książęcym parku na Zatoniu. Tak długo wyczekiwane spotkanie miało szczególny charakter. Rozpoczęło je zwiedzanie posiadłości z przewodnikiem. W trakcie swobodnej przechadzki po terenie wprowadzone zostałyśmy w założenia krajobrazowe parku, usłyszałyśmy opowieść o najsłynniejszej właścicielce pałacu – księżnej Dorocie de Talleyrand-Perigord, a także miałyśmy sposobność podziwiać różne odmiany roślin . W tym miejscu warto przypomnieć, że już od dekady zarówno zdewastowana budowla, jak i całe jej otoczenie powoli przywracane są do użyteczności publicznej. Cześć parku została już uporządkowana i znajduje się pod pieczą konserwatora zieleni, natomiast ruiny okazałego niegdyś dworu są już zabezpieczone i cieszą oczy zwiedzających, szczególnie w wieczorne weekendy, gdy iluminują je wielobarwne światła.
Druga część spotkania klubowego odbywała się w zrekonstruowanej oranżerii pałacowej i tu przyszedł czas na sprawy organizacyjne. Jak się okazało pomimo pandemii i różnorodnych ograniczeń, bardzo sprawnie realizowany był projekt Klima(t) 20. Jego najważniejszym ogniwem (po stronie polskiej) jest koleżanka Aleksandra Woźniak. Pod jej kierunkiem młodzi podopieczni zielonogórskiego Klubu pogłębiają wiedzę na temat ekologicznego stylu życia oraz sami zajmują się uprawą roślin. Wszystkie materiały do realizacji projektu zostały zakupione przez Klub Adsum. Bardzo zaangażowana i emocjonalna relacja Oli, z przeprowadzonych do tej pory osiągnięć młodych ogrodników, spotkała się ze spontanicznymi oklaskami zgromadzonych.
Uczestnicy spotkania wysłuchali również informacji na temat przygotowań do dorocznego spotkania z Kiwanisami znad Odry. Tym razem Klub zielonogórski zaprasza kolegów z Frankfurtu na dwudniowy zjazd do Witnicy. Program tego spotkania przedstawiła Barbara Krzeszewska-Zmyślony, nasza koordynatorka i wieloletnia inicjatorka wszelkich poczynań związanych ze współpracą polsko-niemiecką.
Dominantą tego słonecznego popołudnia było pożegnanie Grażyny Suszczewicz, która z uwagi na zmianę miejsca zamieszkania podjęła decyzję o odejściu z Kiwanis International. Przypomnijmy, że Grażyna była z nami od 2013 roku. Na co dzień jest lekarzem pediatrą, oprócz pracy zawodowej ma wiele zainteresowań i pasji. Wytwarza piękna biżuterię, jest aktywną uczestniczką grup rekonstrukcyjnych, a także członkinią Światowego Związku Żołnierzy AK. Do zielonogórskiego Klubu wprowadziła dużo świeżości i energii. Była m.in. pomysłodawczynią i realizatorką Kulturtagu pn. „Każde danie to podróż w inną krainę smaku”. Wtedy to wraz z mieszkańcem Półwyspu Apenińskiego uczyli dzieci jak przygotowuje się pizzę w różnych rejonach Włoch. Nasza koleżanka była też niezrównana mistrzynią spotkań towarzyskich. W naszej pamięci pozostaną zebrania klubowe w jej domu. A wieczór urodzin z makowym atrybutem i gośćmi z Sycowa oraz z Frankfurtu – zostanie na zawsze w naszych sercach. Ta chwila pożegnania była szczególna, gdyż Grażynka (bo tak się do niej zwracałyśmy) w każdej z nas wzbudzała ciepłe uczucia i niezwykłą sympatię. Mamy nadzieję, ze na nowym miejscu odnajdzie szczęście osobiste i spełnienie w pracy zawodowej.
Prezydent Klubu dziękując Grażynie za ośmioletnią aktywność, wręczyła jej bukiet polnych kwiatów ze swojego ogrodu oraz laurkę, na której złożyły swój podpis osoby obecne na spotkaniu. Z kolei obdarowana poczęstowała zebranych wyśmienitym tortem czekoladowym i pięknymi słowami wyrażającymi radość ze wspólnej pracy a rzecz dzieci oraz życzliwości i przyjaźni, których doświadczyła od członkiń Klubu.
W czerwcowym spotkaniu uczestniczyli także zaproszeni goście – Kazimiera Barczyk (ordynator dziecięcego oddziału Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze), Beata Brzozowska (Centrum Kształcenia Językowego UZ) oraz Mirosław Krzeszewski i Tomasz Curzytek.