Warsztaty Słubice/Frankfurt nad Odrą
W dniach 2-3 czerwca 2023 roku członkinie naszego Klubu brały udział w warsztatach przygotowanych przez Klub Kiwanis z Frankfurtu nad Odrą. Celem spotkania było pogłębienie współpracy obu stowarzyszeń. Wydarzenie trwało dwa dni, jednak jego intensywność i urozmaicony program sprawił, że czuliśmy się tak, jakbyśmy spędzili ze sobą co najmniej tydzień, a refleksje będące pokłosiem warsztatów są bazą do dalszej aktywności.
W trakcie spotkania mieliśmy okazję poznania historii i współczesnego oblicza wybranych obiektów Słubic i Frankfurtu. Nasze peregrynacje po granicznym dwumieście (Doppelstadt) rozpoczęliśmy od Biblioteki Collegium Polonicum, gdzie znajduje się Archiwum im. Karla Dedeciusa, mającego w swoich zasobach spuściznę 6 znakomitych tłumaczy literatury polskiej i niemieckiej (Henryka Bereski, Ericha Dauzenrotha, Karla Dedeciusa, Rolfa Fiegutha, Roswithy Matwin Buschmann, Huberta Schumanna, Eugeniusza Wachowiaka oraz Karin Wolff). Instytucji – jak przypomniała Małgorzata Rychlik (wicedyrektor BCP) – przyświeca idea, by przez literaturę i sztukę zmieniać stosunki polsko-niemieckie.
Kolejnym punktem programu była wizyta w słubickim kompleksie sportowym, który za cztery lata będzie obchodził 100-lecie swojego istnienia. Obecnie obiekt znajduje się pod opieką Lubuskiego Konserwatora Zabytków, a jego walory historyczne przybliżał Roland Semik – regionalista i autor wielu inicjatyw oraz artykułów dokumentujących historię miasta. Wyczynem na poły sportowym była wyprawa na Wzgórze Żydowskie, gdzie dziś powstaje wieża widokowa Słubic. Ten potężny obiekt nawiązuje do wieży Kleista, będącej niegdyś wizytówka Frankfurtu. Fragmenty tamtego obiektu, zniszczonego w lutym 1945 roku przez wojska Wermachtu, oglądaliśmy kilka metrów niżej.
Prosto ze stadionu nastąpił przejazd przez Specjalna Strefę Ekonomiczną, gdzie ulokowały się firmy tworzące nowe oblicze Słubic.
Popołudniową odsłonę warsztatów wypełnił panel dyskusyjny dot. potencjału turystycznego dwumiasta z udziałem Tomasza Pilarskiego (zajmuje się marketingiem miejskim we Frankfurcie), dr. Marcina Krzymuskiego (współpracującego ze Słubicko-Frankfurckim Centrum Kooperacji) oraz Aurelii Wolny (dyrektorki Szkoły Podstawowej nr 1 w Słubicach). Wymianę poglądów moderował Klaus Baldauf (Klub Kiwanis Frankfurt Oder).
Zwieńczeniem dnia była prezentacja dokonań Klubu Kiwanis Wakiso z Ugandy, którą przedstawił gość honorowy spotkania – Robert Katamba. Informacje zawarte w jego wypowiedzi ponownie uzmysłowiły nam rozmiar pomocy, jaka jest potrzebna Afryce i znaczenie aktywności Kiwanis International na arenie międzynarodowej.
Drugi dzień spotkania odbywał się na terenie Frankfurtu. Rozpoczął go spacer po postindustrialnej części miasta, wypełnionej licznymi ośrodkami aktywności kulturalnej. Na szlaku wędrówki znalazł się również Park Lenne’go, który jak się okazało jest drugim najstarszym parkiem publicznym w Niemczech.
Szczególnym punktem sobotniego programu była wizyta w Hali Koncertowej im. Carla Philippa Emanuela Bacha. Szczegółową historię, powstałego w XIII wieku obiektu przedstawiła nam przewodniczka – Pani Heller, zdradzając różne ciekawostki, zarówno te muzyczne, jak i architektoniczne. By uświadomić nam brzmienie organów i akustykę gmachu zostało zaprezentowane nagranie Toccaty d-moll Jana S. Bacha, która po prostu wgniotła nas w krzesła swoja potęgą i dramatyczną frazą.
Nasze zainteresowanie wzbudziła także stała ekspozycja poświęcona patronowi obiektu Carlowi Philippowi Emanuelowi Bachowi (1714 – 1788). Warto w tym miejscu przypomnieć, ze drugi syn Johanna Sebastiana Bacha, w latach 1734-1738 studiował na uniwersytecie we frankfurckiej Alma Mater Viadrina i znacząco wpłynął na życie muzyczne nad Odrą w tych latach. Wystawę wzbogacają cenne portrety, pierwodruki dzieł Bacha i oryginalne instrumenty historyczne z kolekcji Muzeum Viadrina.
Bardzo miły akcentem pobytu w Hali Koncertowej była możliwość uczestnictwa w próbie Młodzieżowej Orkiestry Polsko-Niemieckiej, której członkowie rekrutują się spośród uczniów i studentów Zielonej Góry i Frankfurtu.
Na zakończenie wizyty w Kozerthalle organizatorzy przygotowali prawdziwą perełkę w postaci zwiedzania więźby dachu katedry, miejsca udostępnianego tylko nielicznym turystom. Jedna z naszych koleżanek, gdy już pokonała kilka pięter krętych schodów, powiedziała: Poczułam, jakby znalazła się w arce Noego.
Doznania, jakie były naszym udziałem podczas pobytu w tym miejscu są odzwierciedleniem wielkości, ale i również kruchości człowieka. Możemy tworzyć niezwykłe budowle, ale jedna osoba nie jest w stanie tego zrobić. Dopiero współpraca, zaufanie pozwalają nam na dokonanie rzeczy wielkich.
Na ręce Prezydenta Haralda Schmidta przekazujemy serdeczne podziękowania Klubowi Kiwanis z Frankfurtu nad Odrą za zaproszenie i znakomity program. Szczególne słowa uznania kierujemy do Klausa Baldaufa, będącego pomysłodawcą i istotą sprawczą całego wydarzenia. Wyrażamy też naszą wdzięczność Jackowi Jeremiczowi, który wziął na swoje barki zadanie komunikacji pomiędzy uczestnikami spotkania, co przy tak bogatym programie wymagało niezwykłej koncentracji i uwagi.