Archiwum 2015
Działania na rzecz dzieci
- STYPENDIUM DLA MARTY STEPEK
Od stycznia do grudnia 2015 roku uczennica V klasy Liceum Plastycznego, Marta Stępek, objęta została programem stypendialnym im. Agaty Buchalik-Drzyzgi.
- FERIE ZIMOWE
W programie tegorocznych ferii znalazło się wiele interesujących zajęć, m.in.: bal oraz malowanie śledzika; wizyta w Radiu Zachód, na basenie i w ogrodzie botanicznym; rozgrywki sportowe; wyjazd do sali zabaw, kina, a także kawiarni, gdzie dzieci samodzielnie wyrabiały słodycze. Ponad to w tłusty czwartek dzieci zostały obdarowane 200 pączkami, ufundowanymi kolejny raz przez Dariusz Gawrona. Kiwanis dofinansował ferie kwotą 500 zł. Autokar na wyjazdy bezpłatnie udostępnił Urząd Gminy.
- KULTURTAG WE FRANKFURCIE NAD ODRĄ
W wyjeździe, 11 kwietnia, uczestniczyły dzieci z gminy Słone. Towarzyszyły im nasze koleżanki: B. Krzeszewska-Zmyślony, U. Henkel-Turchoński, S. Skrzypiec, A. Woźniak. Wszyscy podkreślali, że spotkanie zostało ciekawie przygotowane i przebiegało w sympatycznej, wesołej atmosferze
- KULTURTAG – ZIELONA GÓRA “DOM RODZINNY WCZORAJ I DZIŚ”
Spotkanie odbyło się 16 maja w Muzeum Etnograficznym w Ochli. Zaczęło się od śniadania, następnie zwiedzono skansen i odbyły się warsztaty etnograficzne – wyrób i degustacja masła, wykonywanie ozdób z siana, zajęcia z ceramiki i garncarstwa. Po obiedzie (żurek i pierogi), przygotowano jeszcze ognisko. Uczestnikami były dzieci z Cottbus, Frankfurtu, świetlicy na Zaciszu oraz świetlic gminy Świdnica. Wszyscy znakomicie się bawili się podczas wyrabiania naczyń z gliny oraz ozdób, wykazując się przy tym dużą pomysłowością. Widać było również po apetytach, że bardzo smakowało jedzenie, zarówno kanapki, ciasto, jak i obiad oraz kiełbaski z grilla. Impreza odbyła się dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Zielona Góra.
- DZIEŃ DZIECKA ZORGANIZOWANY PRZEZ ŚWIETLICĘ “WŚRÓD ANIOŁÓW”
W ramach podziękowania za miłą zabawę podczas Kulturtagu w Ochli, 13 czerwca br., opiekunki i podopieczni świetlicy „Wśród Aniołów” zaprosili dzieci ze świetlicy w Słonym do wspólnej zabawy, podczas festynu z okazji Dnia Dziecka. Gospodarze okazali się bardzo gościnni zapewniając słońskim „Świetlikom” moc atrakcji, a także wygodny transport. Bardzo cieszymy się, że podejmowane przez Klub działania prowadzą do integrowania się dzieci z różnych środowisk.
- FESTYN SZKOLNO-ŚRODOWISKOWY W SŁNEM
Tradycyjnie już wsparłyśmy organizację czerwcowego festynu szkolno – środowiskowego, przekazując gadżety na loterię i aukcję (np. ciekawą lampę wykonaną ze strusiego jaja). Ponadto koleżanka Bogumiła Burda pomagała w przeprowadzeniu konkursu rodzinnego
- SPOTKANIE POŚWIĘCONE PAMIĘCI AGATY BUCHALIK-DRZYZGI
Odbyło się w kawiarni „Wśród Aniołów”, 24 listopada. Przybyło wiele osób, w tym rodzina Agaty, przyjaciele, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego. Urok miejsca sprzyjał atmosferze spotkania. Na początku powtórzono ubiegłoroczną prezentację, następnie o twórczych dokonaniach Agaty mówił Leszek Kania – dyrektor Muzeum; pamiątkowe wpisy z Kroniki odczytała Lidia Kurzawa; a wspominały naszą zmarłą koleżankę – Bogumiła Chłodnicka i dr Kazimiera Barczyk. Przeprowadzono również loterię fantów: anioła przekazała L. Kurzawa; obraz B. Cajdler-Gruszkiewicz; grafiki R. Jurgi A. Jankowska; książkę-album o porcelanie żarskiej M. Wasik. Sprzedano 69 losów, uzyskując 590 zł., które zostaną przeznaczone na kolejne raty stypendium imienia naszej zmarłej 2 lata temu Koleżanki. Na spotkaniu obecna była pierwsza stypendystka – Magda Stępek, która zaprezentowała kilka swoich prac, a także podziękowała za otrzymane dotychczas pieniądze.
- ŚWIETLICOWE KOLĘDOWANIE – WSPARCIE FINANSOWE
Integracyjne spotkanie dzieci ze świetlic działających na terenie Gminy Świdnica, w tym roku także ze świetlicy „Wśród Aniołów” w Zielonej Górze. Spotkanie odbyło się 10 grudnia w sali wiejskiej w Słonem i miało formę koncertu, podczas którego program świąteczny zaprezentowały dzieci ze świetlic oraz zespół wokalny z Parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. Po występach odbył się kiermasz kartek i ozdób świątecznych, przygotowanych przez dzieci oraz poczęstunek. W spotkaniu uczestniczyły – U. Henkel, M. Antoniewicz, L. Kurzawa i A. Jankowska. Korzystając z okazji wręczyły dyrektorowi Szkoły – panu Waldemarowi Puchalskiemu Anioła Wilkanowskiego wraz z podziękowaniem za dotychczasową współpracę. W imieniu dzieci Dyrektor przekazał naszym koleżankom olbrzymią laurkę z pięknym wpisem oraz sam w bardzo miłych słowach podziękował Klubowi Kiwanis za różnorodną i systematyczna współpracę . Podkreślił, że Klub Kiwanis Zielona Góra ADSUM jest w środowisku szkoły w Słonem rozpoznawany i doceniany , co brawami potwierdzili zgromadzeni w sali rodzice naszych podopiecznych.
Inne działania Klubu
- Delegacja zielonogórskiego Klubu, 8 stycznia, uczestniczyła już po raz dziesiąty, w uroczystości „Przywitania Nowego Roku” (Neujahrsempfang). Spotkanie organizują frankfurckie kluby – Kiwanis, Lions, Lions Viadrina i Rotary. Tradycyjnie odbyło się ono w Forum Kleista. Nasz klub reprezentowały: A. Błażyńska, U. Henkel, A. Jankowską, B. Krzeszewską-Zmyślony.
- Anna Jankowska podczas spotkania wigilijnego w Szkole Podstawowej w Słonym uhonorowana została przez dzieci kolorowym dyplomem z podziękowaniami. Ustalono, że będzie on eksponowany na ścianie kawiarni Deja Vu.
- Grażynę Szuszczewicz nagrodzono w konkursie organizowanym przez Dom Harcerza i Urząd Miejski, za zdjęcia pokazujące działania naszego Klubu.
- Prezydent Marzanna Gniazdowska zajęła się problemami mieszkanek Domu Samotnej Matki. W tej sprawie podjęła rozmowy z Urzędem Pracy, a także nawiązała kontakt z Terenowym Komitetem Ochrony Praw Dziecka. Ponadto przekazane zostały środki kosmetyczne dla dzieci i matek, sprezentowane przez nasze koleżanki.
- Walne Zebranie członków zielonogórskiego Klubu Kiwanis obyło się 6 maja.
- Dokonano wyboru nowego Zarządu w składzie: prezydent – Aleksandra Woźniak, sekretarz – Maria Wasik, skarbnik – Maria Taberska-Krosoń, prezydent – elekt – Grażyna Suszczewicz.
- Bogumiła Burda oraz Anna Jankowska uczestniczyły w Nadzwyczajnym Kongresie Kiwanisu w Kazimierzu (maj).
- Włączyliśmy się w organizację Jubileuszu 90-lecia naszego Honorowego Członka, Eckchardta Gärtnera. Uroczystość odbyła się w Palmiarni, 12 czerwca br. Spotkanie prowadziła Barbara Krzeszewska-Zmyślony. Na uroczystości w widocznym miejscu ustawiono roll up Klubu, również na jednej z plansz wystawy pokazano udział Jubilata w działaniach Kiwanisu. M. Gniazdowska przekazała list gratulacyjny adresowany do Jubilata od marszałka Józefa Zycha oraz wręczyła bukiet słoneczników.
- W Łagowie 4 lipca br. odbyło się spotkanie naszego Klubu z przedstawicielami Klubu Kiwanis z Frankfurtu. Rozpoczęło się w sali przy Gminnej Bibliotece poczęstunkiem (kawa, ciasto) oraz wspólnym rozwiązywaniem zagadek o tematyce polsko-niemieckiej. Następnie zwiedzono Łagów, a oprowadzającym był Andrzej Grupa (dyr. MBP ze Świebodzina). Obiad zjedzono na barce, a potem grupa przeniosła się znad jeziora Łagowskiego na Trześniowskie, by popływać galarem. Atmosferze spotkania sprzyjała pogoda, było nawet zbyt gorąco.
- W budynku BIC w Frankfurcie, dzięki staraniom B. Krzeszewskiej-Zmyślony, eksponowane były dwie wystawy – plakatów Dni Polsko-Niemieckich oraz wycinanek Eriki Schirmer. Wernisaż odbył się 2 czerwca, z udziałem Czesława Fiedorowicza – przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubuskiego. Prace pokazywane były przez ponad dwa miesiące (do 10 września br.).
- Eckchartdt Gärtner otrzymał Medalu Wdzięczności Centrum Solidarności. Uroczystość wręczenia odbyła się w Soltau, prowadziła ją B. Krzeszewska-Zmyślony, laudację wygłosił Cz. Fiedorowicz.
- Nasze koleżanki – Lidia Kurzawa, Alicja Błazeńska, Bogumiła Burda oraz prof. Ewa Narkiewicz-Niedbalec (spoza Klubu), przebywały przez miesiąc w Stanach Zjednoczonych. Objechały samochodem południe kraju rozpoczynając od Nowego Jorku. Podczas zwiedzania spotkały się z dużą życzliwością tamtejszych mieszkańców. Z nami dzieliły się swoimi wrażeniami.
- Członkini naszego Klubu – Bożena Cajdler-Gruszkiewicz otrzymała Nagrodę Kulturalną Prezydenta Zielonej Góry, wręczoną w czasie Winobrania. Podczas zebrania, 7 października, Marzanna Gniazdowska przekazała kierowanie Klubem, wybranej w maju na prezydenta elekta, Aleksandrze Woźniak.
- W Galerii “Pro Arte”, 16 października, odbył się wernisaż wystawy Bożenny Cajdler-Gruszkiewicz, przygotowanej z okazji Jubileuszu 50-lecia pracy twórczej. Na otwarcie przyszło wiele osób, w tym prawie wszystkie nasze koleżanki z Klubu, które na tę okoliczność przygotowały smakołyki na poczęstunek. O Jubilatce i jej zaangażowaniu w Kiwanisie mówiła Maria Wasik.
- Na Kongresie Kobiet w Żaganiu nasz Klub reprezentowały – Bogumiła Burda i Lidia Kurzawa. Uczestniczyło 250 osób, odbywały się prezentacje stowarzyszeń, ponadto panele tematyczne i różne pokazy.
- Grażyna Suszczewicz uczestniczyła w drugiej części konwentu Kiwanisu. Spotkanie miało miejsce 7 listopada w Chmielnie koło Kartuz. Poinformowała, że Dystrykt Polska został rozwiązany, obecnie podlegamy bezpośrednio Gandawie. Koordynatorem został prof. Marek Hartman.