Kulturtag 2016 – Zielona Góra
Klub Kiwanis Zielona Góra “Adsum”, już po raz dziewiąty, zorganizował majowy Kulturtag, tym razem pn. „Zielona Góra – uczy i bawi”. Uczestnikami były dzieci ze świetlic socjoterapeutycznych miasta Zielona Góra oraz gminy Świdnica, a także już tradycyjnie podopieczni zaprzyjaźnionego z nami Klubu Kiwanis z Frankfurtu nad Odrą. Całe przedsięwzięcie, w którym uczestniczyło 61 dzieci, w tym 19 niemieckich oraz towarzyszący im opiekunowie, zostało dofinansowane przez Urząd Miasta Zielona Góra?
Ideą tegorocznego spotkania była szeroka prezentacja naszego miasta, zarówno od strony historycznej, jak i pokazania nowoczesnych ośrodków edukacyjnych, popularyzujących współczesne osiągnięcia nauki, techniki i kultury. Stąd w programie znalazło się Centrum Przyrodnicze, w którym dzieci z ogromnym zaciekawieniem oglądały różne zjawiska natury, a także samodzielnie przeprowadzały eksperymenty badając swój organizm. Następnie w mieszanych grupach polsko-niemieckich poznawały Zieloną Górę, idąc „Szlakiem Bachusików”, rysując i fotografując oglądane obiekty. Zwiedzanie zakończono pod pomnikiem Bachusa, na tle którego zrobiono grupowe zdjęcie. Po czym wszyscy przeszli na obiad do restauracji koło Ratusza, a stamtąd udali się do Planetarium Wenus na kolejne zajęcia, w tym film 3D. Kulturtag zakończono w Sali Rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego, a na pamiątkę spotkania każdemu dziecku wręczono dyplom oraz zdjęcie z Bachusem, a także okolicznościową zakładkę.
Nasi niemieccy goście byli pod wrażeniem obejrzanych obiektów, ich atrakcyjności i nowoczesnej formy ekspozycji. Współpraca zielonogórskiego Klubu z niemieckim Kiwanisem z Frankfurtu trwa już ponad 10 lat. Sankcjonuje ją podpisane 9 maja 2006 r. porozumienie. Miniony Kulturtag był również okazją do uczczenia owego Jubileuszu, z naszej strony okolicznościowym tortem, a ze strony gości szampanem. Obydwa Kluby wymieniły się pamiątkowymi albumami, dokumentującymi zrealizowane przedsięwzięcia. Ich efektem są liczne działania podejmowane na rzecz dzieci, zorganizowane wspólne imprezy, a dzięki nim wzajemne poznanie się członków Klubów, ale przede wszystkim przyjaźnie między dziećmi polskimi i niemieckimi oraz chęć uczenia się języka kolegi. Udało się nam to osiągnąć poprzez zabawę, wspólne zajęcia, zachęcanie do twórczego myślenia oraz zwiedzanie ciekawych miejsc po obu stronach Odry, bo znając się nawzajem na pewno lepiej się rozumiemy.