Kulturtag w Rüdersdorf
15 września 2018 roku na zaproszenie frankfurckiego Klubu Kiwanis, wypełniony dziećmi i reprezentantkami naszego klubu, autokar wyruszył na kolejne spotkanie z cyklu Kulturtag. Celem podróży była nieduża gmina Rüdersdorf usytuowana blisko Berlina. W jej okolicach znajduje się ogromny kamieniołom z kopalnią odkrywkową. Kamienie wapienne, które stamtąd pochodzą, zostały wykorzystano do budowy m.in Bramy Brandenburskiej, zamku Sanssouci, twierdzy Spandau oraz wielu berlińskich kościołów. Korzystając z tego ciekawego miejsca niemieccy Kiwanisi postanowili przygotować spotkanie o charakterze poznawczym i eksploracyjnym.
Pierwszym punktem programu była wizyta w muzeum, gdzie można było zobaczyć wystawę ukazującą muszle, fragmenty wapieni, celestynów i innych minerałów, a także zdjęcia przedstawiające pracę kopalni, dawne narzędzia górnicze oraz sposoby wykorzystania wydobywanych skał.
Po muzealnych wnętrzach nadszedł czas na zajęcia praktyczne. Każdy z uczestników wyposażony został w kask, kamizelkę odblaskową oraz młotek, który jak się później okazało był narzędziem niezbędnym. Do ogromnego wyrobiska (55m głębokości, 2 km długości) dowieziono wszystkich terenowymi Land-Roverami. Już podczas krótkiej podróży otoczył ich iście księżycowy krajobraz. Kto dotąd nie miał wyobrażenia o życiu bez najmniejszych okruchów przyrody, mógł na własne oczy doświadczyć krajobrazu złożonego z tylko ze spopielałych skał osadowych.
Pod okiem przewodników rozpoczęły się prace wykopalisko-poszukiwawcze. Celem były skarby pozostawione przez prehistoryczne morze. Dzieci używając młotków odbijały drobne kamienne bloki i zdarzało się, że szczęśliwcy odkrywali piękne okazy amonitów. Zamknięte w skalnej masie odbicia owadów, muszli czy nawet fal, które nie zdążyły odpłynąć. Nielicznym przydarzyło się tzw. kocie złoto, czyli skałki z żyłkami biotytu. Najciekawsze obiekty składane były do siatkowych woreczków, tak by każdy z uczestników mógł je zabrać do domu.
Czas na wyrobisku minął jak z bata strzelił. Jeszcze tradycyjny niemiecki obiad czyli parówka oraz kartoffelsalat, w uroczej kawiarence mieszczącej się w dawnym magazynie cementu, i nadszedł czas na pożegnanie. Na zakończenie obie grupy obdarowały się prezentami. Nasi podopieczni otrzymali na drogę pianki w czekoladzie, z kolei dzieci z Frankfurtu – ogromne czerwone lizaki na patyku. Były też serdeczności i podziękowania za wspaniałe spotkanie dla organizatorów czyli Klubu Kiwanis we Frankfurcie nad Odrą. Tym razem podejmowali nas: Falk, Marika i Heike. Ogrom pracy w przygotowanie 12 Kulturtagu włożył także Klaus Baldaff, który choć nieobecny, zajmował się jego organizacją i pozyskiwaniem funduszy. A skoro już o pieniądzach mowa, to wszystko udało się zrealizować dzięki projektowi dofinansowanemu prze Euroregion „Nysa-Sprewa – Bóbr”.
Wrześniowe spotkanie objęło osiemnaścioro dzieci z Niemiec i piętnaścioro z Polski. Zielonogórski Klub na wyjeździe reprezentowały: Anna Jankowska, Aleksandra Woźniak, Lidia Kurzawa, Elżbieta Smykał oraz Barbara Krzeszewska-Zmyślony, która jest inicjatorką i pomysłodawczynią cyklu noszącego nazwę: Kulturtag – Polsko-Niemiecki Dzień Kultury.
Dziękujemy, i do zobaczenie u nas w maju 2019 roku. Wrażenia ze spotkania spisała, słuchając opowieści uczestniczek, Alicja Błażyńska,