Wystawa Bożeny Cajdler-Gruszkiewicz we Frankfurcie
Wystawa eksponowana jest we frankfurckim Bussines Innovation Centre (BIC). Wernisaż odbył się 7 stycznia br., przybyło na niego wielu gości, obecne również były miejscowe media. Laudację o artystce wygłosił Czesław Fiedorowicz, prezesa Euroregionu Sprewa – Nysa – Bóbr. W ciepłych słowach mówił o malarstwie Bożeny Cajdler-Gruszkiewcz, o obchodzonym przez nią w ubiegłym roku jubileusz 50-lecia pracy twórczej. Wspomniał, że urodziła się w jednym z najstarszych miast polskich, w Kaliszu, studiowała w Toruniu. Zakończył słowami: „Kultura jednoczy narody, czego jesteśmy świadkiem. Kultury nie ma bez ludzi”. Te słowa przytoczył w tygodniku „Oderspiegel” autor artykułu opisującego otwarcie wystawy. Dziennikarz podkreślił również, że wystawa jest dobrym przykładem realizacji, przypadającego w tym roku, 25-lecie Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między naszymi krajami. Z kolei w innym czasopiśmie – „Das Brandenburger Wirtschaftsmagazin”, dziennikarka recenzując wystawę pisze, że artystka ukazuje piękno, ale też przemijanie tego świata, a w swoich obrazach nawiązuje do epoki renesansu oraz angielskich mistrzów. Ponadto cytuje obecnego na wernisażu niemieckiego malarza Wolframa Kipacha, który stwierdził, że podziwia w jej malarstwie pieczołowicie przedstawiane detale.
Wystawa potrwa do 30 marca br. Możliwa była do zrealizowania, dzięki życzliwości kierującej BIC – Heike Gensing, członkini Klubu Kiwanis we Frankfurcie. Uzyskała również finansowe wsparcie zielonogórskiego Urzędu Miasta oraz Ośrodka Kultury. Miejsce na ekspozycje okazało się znakomite. Przeszklona antresola nowoczesnego budynku BIC i dobre oświetlenie obrazów, podkreśliło ich kolorystykę oraz walory. Uczestnicy wernisażu oglądali ekspozycje z zachwytem. Wystawą tą zainaugurowaliśmy obchody 10-tej rocznicy podpisania umowy między naszymi Klubami Kiwanis.
Wieczorem tego samego dnia, już kolejny rok z rzędu, uczestniczyliśmy w uroczystości Neujahresemfang, odbywającej się w Forum Kleista. Następne wspólne spotkanie, tym razem z udziałem dzieci polsko-niemieckich, odbędzie się 21 maja na Kulturtagu, tym razem pod hasłem: Zielona Góra – uczy i bawi.